25 sie 2014

ROŚLINY DONICZKOWE dla opornych
Jeśli chodzi o rośliny w moim domu to jestem wiecznie początkująca. Kilka prób wprowadzenia do mieszkania odrobiny zieleni wciąż kończy się pustymi doniczkami na parapetach. Po prostu porażka!

Zaczęło się od marzeń o drzewku szczęścia - bonsai. Później był cudny storczyk i kilka innych kwiatów. Z każdego zostały tylko suche badyle. W końcu kupiłam kilka sztucznych piwonii do wazonu i dałam sobie spokój. Myślałam, że raz na zawsze. Ale natknęłam się na artykuł o korzystnych walorach posiadania roślin w swoim domu...i tak uświadomiłam sobie, że rośliny przecież mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zwiększają wilgotnośc powietrza, oczyszczają je ze szkodliwych substancji, takich jak aceton uwalniający się z monitorów czy benzen znajdujący się w dymie tytoniowym. Więc może warto się jednak z nimi zaprzyjaźnic?

Wybrałam 5 roślin, które mają niewielkie wymagania i będą korzystnie wpływały na nasze samopoczucie. 

Zamiokulkas zamiolistny to roślina o naprawdę minimalnych wymaganiach. Poradzi sobie prawie w każdych warunkach, dlatego będzie dobrym wyborem dla zapominalskich. W grubych łodygach i liściach gromadzi duże zapasy wody, więc wystarczy ją podlewac raz w tygodniu, a w zimie raz na dwa tygodnie.

Skrzydłokwiat ma zdolnośc do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Pochłania z powietrza benzen oraz wydzielany przez monitory aceton i trójchloroetylen. Tworzy więc w mieszkaniu dobry klimat i pięknie pachnie. Nie wymaga dużo światła ani częstego podlewania.
Nigdy nie lubiłam paprotek i nie mogłam przekonac się do jej uroku osobistego, ale okazuje się , że obecnośc paprotki w domu ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Emituje bardzo dużo wilgoci i tlenu. Pochłania również toksyny z powietrza, co sprawia, że w danym pomieszczeniu można łatwo się zrelaksowac . Warto ją postawic koło monitora, wtedy paprotka pochłonie szkodliwe promieniowanie.Sansewieria zwana również wężownicą ma wprost minimalne wymagania. Pochłania szkodliwe substancje z powietrza. Nawet w nocy wytwarza tlen, co jeszcze bardziej zwiększa jej skutecznośc.

źródło zdjęc: internet
Dracena nie jest wymagającą rośliną. Potrzebuje raczej umiarkowanego podlewania. Odmiany najlepiej pochłaniające toksyny to dracena wonna, deremańska i obrzeżona.

Niektóre gatunki wyglądają naprawdę ładnie. A wy jakie rośliny macie w swoim domu? Może podzielicie się sekretem na pięknie rosnące rośliny doniczkowe?

1 komentarz:

  1. u mnie kwiaty umierają ;)
    zaciekawiłaś mnie właściwościami paprotki :) nie byłam do niej przekonana.

    OdpowiedzUsuń